Jaki kolor ma Księżyc i czy go zmienia?

Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi. Jego obwód jest 4 razy mniejszy od obwodu naszej planety. Poza tym Księżyc jest od niej prawie 81 razy lżejszy. Gdy na niebie nie ma chmur, można obserwować go w pełnej krasie. Ma kształt kuli o promieniu 1737,4 km. Obiega Ziemię w czasie miesiąca syderycznego, który odpowiada 27,3 dnia. Robi to z prędkością ok. 1 km/s po niemal kołowej orbicie. 

Z ziemi obserwujemy, że kolor księżyca jest zmienny – od blado żółtego (srebrzystego) aż po prawie czerwony. Z czego to wynika i jaki kolor ma księżyc tak naprawdę? Garść faktów przytaczamy poniżej. Dzięki udanym misjom kosmicznym wiemy na temat budowy Księżyca naprawdę sporo. 

Zobacz: Jaki kolor ma woda i co na to wpływa?

Od czego zależy kolor księżyca?

Musimy zacząć od tego, że księżyc nie świeci własnym blaskiem. Odbija światło, które emitowane jest przez Słońce. To, że kolor Księżyca się zmienia, zupełnie nie zależy od niego. Kolor Księżyca uzależniony jest od warunków, w których odbija promienie słoneczne. Gdy znajduje się nisko nad horyzontem, widzimy go w odcieniach czerwieni. Ze Słońcem jest zresztą bardzo podobnie – gdy chyli się ku zachodowi, nabiera intensywnych barw. 

Podczas zaćmienia promienie słoneczne ulegają rozproszeniu i załamaniu, bo najpierw przechodzą przez atmosferę ziemską (nazywaną niebieskim światłem). Wtedy od księżyca odbijają się jedynie czerwone promienie, które też nadają mu taką barwę. To wtedy zresztą kolor księżyca robi na nas największe wrażenie.  

W ciągu dnia, gdy księżyc jest widoczny, ma bardzo bladą, srebrzystą barwę. Wynika to z ułomności naszego wzroku. Poza światłem słonecznym odbijanym wtedy od księżyca widzimy też dziennie światło dobiegające z otoczenia. 

Co istotne, na Księżyc, mimo że w ujęciu potocznym świeci, możemy bez problemu patrzeć. Inaczej zaś jest ze Słońcem – nie można w nie spoglądać wprost. Oślepia nas, sprawiając, że widzimy jedynie świecący nieregularny kształt.

Pomarańczowy księżyc

Zobacz: Jakie kolory ma tęcza i jak to zapamiętać?

Jaki kolor ma Księżyc?

Wiemy już, że kolor Księżyca, który widzimy z powierzchni Ziemi to efekt odbijania światła słonecznego. Zatem jaki kolor ma Księżyc tak naprawdę? To oczywiście dobrze wiemy dzięki licznym zdjęciom satelitarnym. Zanim te powstały, zauważono, że Księżyc odbija światło na poziomie podobnym do węgla. Musi mieć zatem barwę zbliżoną do niego. 

Nie bez powodu Księżyc nazywany jest srebrnym globem. Zasadniczo bowiem jest właśnie srebrzystoszary. Ciemniejsze plamy, które możemy obserwować na jego powierzchni to kratery wulkaniczne pokryte zastygłą magmą. Utworzone zostały pomiędzy 3,8 a 3,1 mld lat temu. Pierwsi (starożytni) obserwatorzy księżyca nazwali te obszary morzami, ponieważ byli przekonani, że wypełnia je woda. 

Dlaczego Księżyc zmienia swój kolor? 

Kolor Księżyca zmienia się tylko w naszych oczach. Wynika to z faktu nieustającego ruchu Ziemi i Księżyca właśnie. W związku z tym, że codziennie Słońce oświetla Księżyc pod innym kątem, w innej atmosferze ziemskiej, jego barwa się zmienia. 

Kolor Księżyca, który obserwujemy:

  • jest jaśniejszy w ciągu dnia, bo wtedy odbija się od niego mniej światła a to odbite w naszych oczach “niwelują” barwy znajdujące się wokół.
  • jest żółty lub ciemnożółty w nocy; im bliżej jesieni, tym jego kolor staje się intensywniejszy

Księżyc od starożytności ma znaczenie symboliczne. Ludzie obserwowali, że wzrasta aż do pełni a potem maleje i niemalże zanika. Wszystko po to, by w kolejnych dniach odrodzić się na nowo. Podobny cykl życia przypisywano ludziom. 

W astrologii księżyc jest symbolem naszej podświadomości. To, w jakiej fazie księżyca przyszliśmy na świat ma warunkować, jakie jest nasze usposobienie, wrażliwość i charakter. 

Ogrodnicy często korzystają z kalendarza księżycowego i obserwują fazy Księżyca. Zabiegi w ogrodzie warto przeprowadzać w III i IV kwadrze księżyca, bo wtedy rośliny lepiej się regenerują po przycinaniu i przesadzaniu. 

Zobacz: Jak odczynić urok? Jak zrobić to samemu?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły