Przesądy pogrzebowe odnośnie kwiatów i zniczy

Ceremonia pochówku zdaje się towarzyszyć ludziom od zarania dziejów. Już wśród prymitywnych ludów wykształcają się obrządki, które mają na celu oddanie czci zmarłemu. Równoległe to tematu śmierci, jak też samego pogrzebu, powstają także systemy wierzeń, które związane są z życiem pozagrobowym. Każda kultura wykształca nieco odmienny sposób żegnania zmarłych, a wraz z nim, także system przesądów. W naszej kulturze nieodzownymi elementami pogrzebu są przede wszystkim kwiaty. Dlatego to właśnie z kwiatami powstały pewne przesądy. Jakie są przesądy pogrzebowe?

Zobacz: Czy można mieć pawie pióra w domu?

Przesądy pogrzebowe – kwiaty

Kwiaty to jeden z istotnych elementów w ceremonii pogrzebowej. Podczas pożegnania osoby zmarłej niejednokrotnie zamawia się wieńce pogrzebowe, które dodatkowo zostają przyozdobione złotymi wstęgami. To zwyczaj praktykowany od dawna. Obecnie, ciężko wyobrazić sobie pochówek bez wieńców i wiązanek, które otaczają trumnę, a finalnie, spoczywają na grobie. Należy jednak pamiętać, iż funkcjonują pewne przesądy pogrzebowe. Kwiaty, powinny zawsze znajdować się wokół trumny lub grobu. Nigdy nie wolno ich wrzucać do otwartego grobu. Zwyczaj mówi, iż sprawi to, że zmarły szybko zabierze ze sobą kogoś z rodziny do krainy zmarłych. Przesąd ten mówi także nie tyle o otwarty grobie, co trumnie, do której również nie należy wrzucać kwiatów. Do dzisiaj funkcjonują pewne przesądy pogrzebowe. Wieńce, chociaż upiększają ceremonię, również powinny być wykonane w określonych sposób.

Źródło: pixabay.com

Przesądy pogrzebowe – znicze

Znicze to przede wszystkim symbol pamięci o zmarłych. Dlatego właśnie w dniu zmarłych, który przypada na 1-go listopada, cmentarze rozświetlają tysiące zniczów. Wiele osób zapala znicze także w rocznicę śmierci osoby zmarłej lub po prostu podczas wizyty na cmentarzu. Warto pamiętać, iż przy okazji samego pogrzebu, obecne są także przesądy pogrzebowe. Znicze nigdy nie powinny być palone w tym dniu. Jedyną formą ozdoby ceremonii są kwiaty. Według przesądu palenie zniczy w dniu pochówku może sprawić, że w niedługim czasie zmarły zabierze ze sobą członka rodziny.

Zobacz: Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci – kiedy usunąć wieńce?

Pozostałe przesądy pogrzebowe

Przesądy pogrzebowe dotyczą nie tylko samych kwiatów, czy zniczy. Jest ich znacznie więcej. Dotyczą one zarówno samej ceremonii, jak również ogólnie cmentarza. Jest to ziemia zmarłych, dlatego ludzie od wieków miejsca te traktowali z mistycznym namaszczeniem. O jakich przesądach pogrzebowych wciąż się pamięta?

  • Gubienie kwiatów w drodze na cmentarz – wedle przesądu, jeśli ktoś gubi kwiaty z wiązanki pogrzebowej w trakcie konduktu pogrzebowego, oznacza to rychłą śmierć członka rodziny
  • Sposób, w jaki wynosi się zmarłego z domu również ma znaczenie. Oznacza to, że nieboszczyka wynosiło się nogami do przodu. W dalszym ciągu podczas często uderza się trumnom o próg domostwa trzykrotnie. Zwyczaj ten ma na celu ułatwienie duszy zmarłego pożegnanie się ze swoim domem
  • W trakcie ceremonii pogrzebowej, najczęściej członkowie rodziny, posypują trumnę ziemią, gdy ta znajduje się już w grobie. Ma to sprawić, „aby ziemia nie była ciężka zmarłemu”
  • W wielu regionach Polski do dzisiaj zasłania się również lustra, wszystko w trosce o duszę zmarłego, która mogłaby przeżyć wstrząs w momencie, gdyby w lustrze nie zobaczyła własnego odbicia
Źródło: pixabay.com
  • Mówi się także o zakazie zakładania nowych butów na pogrzeb. Wszystko dlatego, że może przynieść to śmierć w rodzinie
  • Niegdyś mówiło się także o zakazie uczestniczenia w pochówku ciężarnym. Dawniej uznawano, że zmarły może zabrać wraz ze sobą nienarodzone dziecko, dlatego kobiety w ciąży nie brały udziału w ceremonii pogrzebowej

Istnieją także inne przesądy, związane z tym, aby przez 6 tygodni nie dotykać rzeczy zmarłego. Oczywistym jest także zakaz zabierania jakichkolwiek rzeczy z cmentarza.

Co oznacza ładna pogoda w dniu pogrzebu?

Dawniej wierzono również, że pogoda w trakcie pogrzebu to ważna informacja o duszy zmarłego. I tak – słoneczna, ładna pogoda oznaczała, że dusza zmarłego jest szczęśliwa i spokojna. W przypadku porywistego wiatru wnioskowano, że osoba zmarła miała kontakt ze złymi duchami. Natomiast deszcz traktowano jako płacz żałobny świata za zmarłym.

Zobacz: Co zamiast pomnika na cmentarzu i jak ozdobić pomnik tymczasowy?

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły