Kiedy brać magnez rano czy wieczorem – czy warto?

Magnez jest jednym z ważniejszych składników mineralnych, który gwarantuje poprawne funkcjonowanie organizmu. W dużym stopniu jego odpowiednią ilość zapewnia dobrze zbilansowana dieta. Zdarza się jednak, że nawet osoby, które odżywiają się prawidłowo, mają niedobory magnezu. Najczęściej związane są one z przewlekłym stresem i zmęczeniem. Wtedy warto sięgnąć po suplementy, które zawierają magnez. 

Poniżej odpowiadamy na pytanie, kiedy zażywać magnez rano czy wieczorem. Przeczytasz także, za co odpowiada ten pierwiastek w naszym organizmie i czym grożą niedobory magnezu. Oprócz tego, że dowiesz się, kiedy przyjmować magnez rano czy wieczorem, a także sprawdzisz, co daje zażywanie magnezu w odpowiedniej dawce. 

Zobacz: Kiedy brać potas rano czy wieczorem – czy warto?

Co daje codzienne jedzenie magnezu?

Magnez bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Jest jednym z nielicznych składników o taki szerokim spektrum działania. Choć to, kiedy zażywać magnez rano czy wieczorem, jest bardzo istotne, ważniejsze jest to, by przyjmować go w odpowiedniej do wieku i trybu życia dawce. Magnez odpowiada bowiem za:

  • stabilizację ośrodkowego układu nerwowego

Magnez pomaga się skupić i prawidłowo przetwarzać przyjmowane informacje. Odpowiada za proces przyswajania nowej wiedzy, dlatego jest niezbędnym składnikiem w diecie każdego ucznia. U osób w starszym wieku wspiera procesy pamięciowe i pomaga zachować koncentrację.

Udowodniono naukowo, że magnez ma wpływ na wytwarzanie melatoniny, która jest odpowiedzialna za regulację rytmu dobowego. Poza tym od poziomu magnezu zależy także produkcja serotoniny, której niedobór objawia się obniżonym nastrojem i nadpobudliwością. 

  • prawidłową mineralizację kości

Wraz z witaminą D3, wapniem i fosforem magnez jest głównym składnikiem odpowiedzialnym za prawidłową mineralizację kości. Odpowiednia dawka magnezu może zatem uchronić przed osteoporozą w podeszłym wieku i złamaniami zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. 

Zobacz: Kiedy jeść czosnek rano czy wieczorem – czy warto?

  • regulację układu krwionośnego

Magnez zapobiega niedotlenieniu mięśnia sercowego, ponieważ zmniejsza jego nadpobudliwość, która może być spowodowana nadmierną podażą wapnia. Prawidłowa dawka tego pierwiastka reguluje skurcz naczyń krwionośnych, więc zapobiega groźnemu dla zdrowia i życia nadciśnieniu tętniczemu. 

Źródło: fizjoterapeuty.pl
  • metabolizm

Magnez bierze udział w procesach przemiany materii. Niedobory magnezu powodują nieprawidłową przemianę glukozy, co w konsekwencji może wywoływać insulinooporność oraz cukrzycę. 

Wobec powyższych zalet magnezu, sprawdźmy kiedy przyjmować magnez rano czy wieczorem. 

Kiedy brać magnez rano czy wieczorem?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, kiedy zażywać magnez rano czy wieczorem, by jego wchłanialność była na jak najwyższym poziomie, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, który z twoich posiłków jest najbardziej obfity. 

Dietetycy uważają, że to kiedy przyjmować magnez rano czy wieczorem, zależeć powinno właśnie od kaloryczności i jakości posiłków. Osoby które jedzą duże śniadania, szczególnie białkowe, powinny przyjąć około godziny po takim posiłku magnez. Ci, którzy mają w zwyczaju jeść duże kolacje i prowadzą nocny tryb życia, mogą przyjąć magnez wieczorem.

Tak naprawdę, nie to, kiedy brać magnez rano czy wieczorem, jest najważniejsze. Ważne jest to, by brać suplementy dobrej jakości i w odpowiedniej dawce. Osoba dorosła powinna dostarczać organizmowi magnez w dawce od 290 do 450 mg dobowo. W dużej części magnez powinien pochodzić ze składników pokarmowych. Poza tym można wspierać się także suplementami diety. 

Zobacz: Czy świnki morskie mogą jeść dynie lub banany?

Czy warto brać magnez jako suplement?

Suplementacja magnezu jest wskazana u wielu chorych, którzy cierpią na schorzenia przewlekłe. Zaleca się, by magnez przyjmowały osoby cierpiące na:

  • osteoporozę, 
  • cukrzycę, 
  • chorobę alkoholową.

Ponadto magnez w tabletkach przyjmują także osoby w podeszłym wieku i kobiety w ciąży oraz wszyscy ci, u których badania krwi wykazały niedobór tego pierwiastka. 

Przed przyjęciem każdego suplementu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niniejszy tekst na temat tego, kiedy przyjmować magnez rano czy wieczorem, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły