Potas jest jednym z tych pierwiastków, który powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi w bardzo dużych ilościach. Dzienne ludzkie zapotrzebowanie na potas wynosi 4000 mg. To bardzo dużo zważywszy na to, że na inne równie potrzebne składniki codziennej diety, takie jak: żelazo, magnez i wapń, zapotrzebowanie to wynosi kolejno 10, 400 i 1000 mg. Porównanie to jasno pokazuje więc, że to potas jest tym makroskładnikiem, o którym powinniśmy pamiętać. W artykule przedstawimy rolę, jaką odgrywa ten pierwiastek, a także podpowiemy, kiedy brać potas rano czy wieczorem.
Zobacz: Kiedy jeść czosnek rano czy wieczorem – czy warto?
Co daje branie potasu?
Potas bierze udział we właściwym utrzymaniu odpowiedniego poziomu wody w naszym organizmie. Poprzez regulację pH komórkowego zapewnia także zachowanie stabilności kwasowo-zasadowej. Elektrolit ten ma wielkie znaczenie dla właściwego działania układu mięśniowego i nerwowego. W ciele człowieka występuje on w postaci jonów, które przy pomocy jonów sodu i chloru tworzą należyte stężenia po obu stronach błony komórkowej. Dzięki takiemu ich usytuowaniu ma on wpływ na ruch impulsów nerwowych i ruchu mięśni, z mięśniem sercowym na czele. Dlatego tak ważne jest, by potasu nie zabrakło w diecie osób, które aktywnie uprawiają sport. Pierwiastek ten dobrze wpływa na zasoby glikogenu, czyli związku, który jest napędza pracujące mięśnie.
Odpowiedni poziom potasu w ludzkim ciele zmniejsza wartość ciśnienia tętniczego, wpływa korzystnie na śródbłonek naczyń oraz ogranicza produkcję wolnych rodników, co zmniejsza ryzyko udary mózgu. Dlatego ludzie z cukrzycą, nadciśnieniem, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu serca czy zagrożeni udarem mózgu powinni dbać o należytą ilość tego makroskładnika w szczególny sposób. Opisywany pierwiastek odgrywa też rolę w syntezie białek i reakcjach enzymatycznych. Nie dopuszcza także do tworzenia się kamieni nerkowych. Regularne spożywanie potasu zmniejsza wydalanie wapnia, co z kolei przenosi się na pozytywny wpływ stanu kości i znacząco redukuje ryzyko rozwoju osteoporozy.
Zobacz: Do czego służy blender ręczny i kielichowy?
Czy warto brać potas codziennie?
Oczywiście, że tak. Zarówno rano, jak i wieczorem. Jak zostało napisane wyżej, dziennie zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 4000 mg. Pamiętajmy jednak, że aby zapewnić naszemu ciału odpowiednią gospodarkę makroskładnikową, wcale nie musimy uciekać się do korzystania z suplementów diety. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie dostarczanie potasu poprzez jedzenie odpowiedniej ilości owoców i warzyw, w których opisywanego elektrolitu jest bardzo dużo.
Opisywany pierwiastek jest najbardziej skoncentrowany w suszonych owocach, takich jak: figi, morele i rodzynki. Znakomitym źródłem potasu są także banany, cytryny, kiwi, pomarańcze oraz pomelo. Ludzki organizm świetnie przyswoi sobie potas z orzechów oraz awokado. Istotna jest również zrównoważona dieta, bogata w produkty pełnoziarniste. Mowa tu przede wszystkim o kaszach, otrębach, płatkach zbożowych.
Potas jest także elementem wielu warzyw, które powinny często gościć w naszym jadłospisie. Brokuły, bób, fasola, groch, pomidory – tego typu dobrodziejstwa natury zawierają w sobie spore ilości tak bardzo pożądanego przez nasz organizm makroskładnika. Wielbiciele czegoś słodszego również będą usatysfakcjonowani, gdy dowiedza się, że również w czekoladzie i kakao znajdą potas w naprawdę sporą liczbę potasu. Stanowi to idealny pretekst do włączenia ich do naszej diety.
Kiedy brać potas rano czy wieczorem?
Kiedy brać potas: rano czy wieczorem? Wszystko zależy od tego, jaki produkt stanowi źródło potasu. Jeżeli są to warzywa, to nic nie stoi na przeszkodzie, by opisywany makroskładnik był przyjmowany przez nas niezależnie od pory dnia. Jednak w przypadku owoców lub czekolady, to wieczór jest odradzany. Wynika to z faktu, że wymienione elementy zawierają w sobie także cukier, który w drugiej części dnia znacznie gorzej rozkłada się orgazmie, co może powodować chociażby tycie. Dlatego do spożywania potasu warto jest podejść z pomyślunkiem tak, aby jego spożywanie całościowo wyszło nam na dobre.
Zobacz: Jabłko na noc – czy jest dobre na odchudzanie, czy jest zdrowe?