Wiele dzieci, najczęściej z uwagi na dodatkowe zajęcia, musi podróżować samodzielnie komunikacją zbiorową. Niektóre szkoły w porozumieniu z samorządami organizują dojazd dla dzieci, które chodzą do szkoły w sąsiednich miejscowościach. Jeśli jednak dziecko chce uczestniczyć w dodatkowych zajęciach i dojeżdżać do szkoły muzycznej, czy na dodatkowy angielski, transport muszą zorganizować mu rodzice. Od którego roku życia dziecko może przesiąść się do komunikacji miejskiej? Sprawdźmy wspólnie, od ilu lat można jeździć pociągiem bez opieki dorosłego opiekuna.
Zobacz: Jurassic World Dominion od ilu lat można oglądać
Od ilu lat można samemu jeździć pociągiem?
Zgodnie z kodeksem wykroczeń dziecko, które nie ukończyło 15. roku życia nie może pozostawać bez opieki osób dorosłych. W praktyce oznacza to, że rodzice, którzy pozostawili w domu na kilka dni dziecko, które nie ukończyło 15 lat, narażają się na konsekwencje prawne z tytułu porzucenia małoletniego.
Czy dotyczy to także podróżowania publicznymi środkami transportu?
Co do zasady, należy sprawdzać regulamin przewoźnika. Jednak nie zawsze kwestie te są w nim omówione. Jeśli chodzi o koleje, praktycznie żaden z zarządców nie porusza w regulaminie kwestii tego, od ilu lat można jeździć pociągiem bez opieki pełnoletnich opiekunów. Wtedy pozostaje odwołanie do kodeksu wykroczeń.
Zwykle wygląda to tak, że osoby poniżej 12. roku życia nie mogą podróżować samodzielnie. Osoby między 12. a 15. rokiem życia mogą, ale muszą mieć przy sobie pisemną zgodę rodziców na samodzielne poruszanie się. Po ukończeniu 15. roku życia młodzież może jeździć samodzielnie.
Zobacz: Od ilu lat są Szybcy i wściekli?
Czy jeżdżenie dziecka samemu pociągiem jest bezpieczne?
Czym innym jest to, od ilu lat można jeździć pociągiem bez opieki, a czym innym to, czy jest to w ogóle bezpieczne. W tej sytuacji rodzice powinni podjąć decyzję indywidualnie i na pewno rozważyć wspólną podróż z dzieckiem wtedy, gdy musiałoby wracać samodzielnie wieczorową porą.
W pociągach i na dworcach często dochodzi do przestępstw. Większość z nich to kradzieże powodowane przez kieszonkowców, ale nie można wykluczyć, że pojawi się poważniejsze zagrożenie. Dworzec to miejsce, w którym swoich ofiar mogą wypatrywać przestępcy seksualni. Wtapiając się w tłum, pozostają niezauważeni i czują się pewnie.
Sprawdź, co zrobić, żeby twoje dziecko było czujne w kontaktach z obcymi osobami i potrafiło się bronić. Nasz poradnik przyda się nie tylko tym dzieciom, które podróżują same transportem publicznym. Każde dziecko, wracając ze szkoły lub placu zabaw, może natknąć się na przestępcę.
- Dziecko nie powinno nosić w widocznym miejscu zawieszki ze swoimi danymi – przestępca zwróci się do niego po imieniu i od razu wzbudzi zaufanie.
- W rozmowie z dzieckiem przypominaj mu, że nie wysyłasz osób, których nie znasz, by je podwiozło albo poszło z nim coś zjeść.
- Słowo klucz. To metoda, która sprawdzi się z małymi dziećmi – takie najbardziej uwielbiają zagadki. Powiedz dziecku, że jeśli ktoś obcy będzie chciał z nim porozmawiać, musi podać słowo klucz.
- Jeśli dziecko będzie wracać samo ze szkoły i zauważy, że ktoś za nim idzie, niech wejdzie w pierwsze podwórko albo do sklepu i poprosi o pomoc. Nikt mu nie odmówi w takiej sytuacji.
- Telefon lub zegarek. Kup dziecku urządzenie, dzięki któremu będziecie mieć ze sobą kontakt. Dzięki zegarkowi z kartą SIM możecie do siebie dzwonić. Poza tym jesteś też w stanie sprawdzić lokalizację, w której znajduje się dziecko, bo zegarek ma wbudowany moduł GPS.
Zobacz: Od ilu lat jest CBD – czy dzieci mogą przyjmować CBD?