Czy można kupić bilet w pociągu Regio lub Intercity?

Zamierzasz podróżować pociągiem, ale nie wiesz, jaki bilet kupić? A może na twojej stacji nie ma kasy biletowej? Sprawdź, czy można kupić bilet w pociągu i czy wiążą się z tym dodatkowe opłaty. Poniżej wyjaśniamy, na jakich zasadach się to odbywa w poszczególnych rodzajach linii kolejowych:

  • czy można kupić bilet w pociągu Regio,
  • czy można kupić bilet w pociągu IC,
  • czy w pociągu TLK można kupić bilet.

Przeczytaj też, czy można kupić bilet u konduktora w pociągu. 

Zobacz: Czy można palić papierosy na balkonie?

Czy można kupić bilet w pociągu Regio?

POLREGIO to największy przewoźnik pasażerski w Polsce. Codziennie po torach porusza się około 1900 pociągów należących do tej spółki. 

Jeśli będziesz jechać pociągiem POLREGIO, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Odpowiedź na pytanie, czy można kupić bilet w pociągu regio brzmi: tak

Musisz wsiąść pierwszymi drzwiami i od razu zgłosić, że potrzebujesz bilet. Jeśli na twojej stacji nie było kasy, nie poniesiesz dodatkowych opłat za wydanie biletu w pociągu. 

Ceny biletów w POLREGIO podniesiono w grudniu 2022 roku. Bilet na trasie od 36 do 40 km kosztuje 15,5 zł. 

Poniżej sprawdzisz, czy można kupić bilet w pociągu Intercity. 

Czy można kupić bilet w pociągu Intercity? 

Mówi się, że Intercity to najnowocześniejszy tabor i komfort podróży na poziomie europejskim. Pociągi IC jeżdżą szybko i zatrzymują się głównie w dużych miastach. Szukasz informacji na temat tego czy można kupić bilet w pociągu IC? Tak, można. Zgłoś to konduktorowi przy wsiadaniu do pociągu. 

Uwaga! Bilety sprzedaje się tylko wtedy, gdy w systemie rezerwacji dostępne są miejsca siedzące. Jeśli ich nie ma, będziesz musiał wyjść z pociągu. 

Ceny biletów wzrosły od 11 stycznia 2023 roku. Najtańszy bilet jednorazowy dla przejazdów do 40 km kosztuje 17 zł w 2. klasie i 26 zł w 1. klasie. 

Dowiedz się też, czy w pociągu TLK można kupić bilet i czy można kupić bilet u konduktora w pociągu tych linii. 

Czy w pociągu TLK można kupić bilet?

TLK, czyli Twoje Linie Kolejowe, to grupa pociągów pospiesznych wyodrębniona ze spółki PKP Intercity.

Odpowiedź na pytanie, czy w pociągu TLK można kupić bilet również jest twierdząca. Lepiej jednak postarać się o niego wcześniej. W pociągach jest obowiązek rezerwacji miejscówki, więc najlepsze miejsce dostaniesz, kupując bilet wcześniej. 

W związku z obowiązkiem rezerwacji, podobnie jak w pociągu IC, bilet kupisz tylko wtedy, gdy są dostępne miejsca siedzące. 

Źródło: Intercity.pl

Na początku tego roku ceny biletów TLK wzrosły. Obecnie najtańszy bilet kosztuje 17 zł i uprawnia do przejazdu na trasie do 40 km.

Zobacz: Czy można mieć pawie pióra w domu?

Czy można kupić bilet w pociągu IC?

Tak jak pisaliśmy wyżej, odpowiadając na pytanie, czy można kupić bilet w pociągu intercity, da się kupić bilet w pociągu. IC=Intercity. 

Czy bilet kupiony u konduktora jest droższy? 

Ci, którzy szukają informacji na temat tego, czy można kupić bilet u konduktora w pociągu, chcą też wiedzieć, ile on wtedy kosztuje. 

Zgodnie z informacjami przedstawionymi na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego, takie opłaty są naliczane, ale nie zawsze. Opłata za bilet kupiony u konduktora może być wyższa od kilku do maksymalnie 20 zł, choć nowy cennik dla biletów Intercity mówi o opłacie manipulacyjnej w wysokości 26 zł. Nie nalicza się jej, gdy:

  • kasa na stacji, na której wsiada osoba kupująca bilet, jest nieczynna lub w ogóle jej nie ma,
  • bilet kupuje osoba z orzeczoną niepełnosprawnością lub ograniczoną sprawnością ruchową (np. z nogą w gipsie),
  • bilet kupuje osoba powyżej 70 r.ż. (dla biletów kupowanych w pociągach Intercity).

Przypominamy, że kara za przejazd bez biletu wynosi do 50-krotności najtańszego biletu normalnego, który oferuje dany przewoźnik. Osoby, które naruszają przepisy (czytaj: chcą jechać bez biletu) i nie zamierzają przyjąć mandatu, mogą zostać wyrzucone z pociągu. Jeśli w danych liniach miejsca są rezerwowane, konduktor może nakazać podróżującemu bez biletu opuszczenie pociągu, gdy w systemie rezerwacji nie będzie wolnych miejsc. 

W praktyce w pozostałych pociągach najczęściej po przyjęciu mandatu można kontynuować podróż do wybranej przez siebie stacji. Niektórzy podróżni podają, że konduktorzy są skłonni wypraszać z pociągu osoby, które wielokrotnie były przyłapywane na jeździe bez biletu. 

Co ważne, jeśli masz dwa nieopłacone mandaty i zostaniesz złapany bez biletu po raz trzeci, grozi ci nawet areszt. 

Zobacz: Czy można wyciąć uschnięte drzewo bez pozwolenia?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły