Przepisy ustawy o ochronie środowiska precyzują kto i na jakich zasadach może pozbywać się drzew z prywatnej działki. Dziś podpowiemy, czy można wyciąć świerk na swojej działce i co w sytuacji, gdy jest to działka należąca do Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Sprawdź z nami, czy trzeba starać się o urzędowe pozwolenia, czy można wyciąć świerk na działce bez niego.
Pamiętaj też, że zanim zdecydujesz się na wycinkę, powinieneś przemyśleć swoją decyzję. To, czy czy można wyciąć świerk na działce, a to czy się powinno to dwie różne sprawy. Drzewa, zwłaszcza te wiekowe, są piękną ozdobą każdej działki. Do tego dochodzi też wymiar ekologiczny – wszak o drzewach mówi się, że to zielone płuca świata. Żeby uspokoić sumienie, możesz posadzić nowe drzewa w miejscu, w którym nie będą przeszkadzać ci w realizacji planów budowlanych. Dobrze zaplanowany ogród nie tylko będzie cieszyć oko, ale ochroni przed wiatrem, nadmiernym słońcem i ciekawskim wzrokiem sąsiadów.
Zobacz: Czy można wyciąć uschnięte drzewo bez pozwolenia?
Czy można wyciąć świerk na działce budowlanej?
Jeśli zastanawiasz się, czy można wyciąć świerk na swojej działce, to podobnie jak w ubiegłym roku, nie trzeba zezwolenia.
Zatem na własnej działce, na której nie będziesz prowadzić działalności gospodarczej możesz wycinać drzewa. Jeśli chcesz postawić na niej dom i świerki ci przeszkadzają, możesz je wyciąć. Wszelkie prace budowlane najlepiej rozpoczynać od uporządkowania działki. Wycinka zbędnych drzew i krzewów na pewno będzie się w to wliczać.
Poniżej przeczytasz, czy można wyciąć świerk na działce ROD, którą użytkujesz. Sprawdź to, by nie narazić się na finansowe konsekwencje, które grożą osobom wycinającym drzewa bez zezwolenia. Zatem, czy można wyciąć świerk na swojej działce ROD?
Czy można wyciąć świerk na działce ROD?
Niestety sprawa związana z tym, czy można wyciąć świerk na działce ROD jest bardziej skomplikowana. Jeśli drzewo zlokalizowane jest na ogólnodostępnym terenie ogródków to w sprawie wycinki musisz kontaktować się z zarządem. Nie wolno ci usunąć drzewa, nawet jeśli rośnie przy granicy twojej działki i fizycznie ci przeszkadza, bo robi cień albo zrzuca ogrom liści.
Zgodnie z prawem jako działkowiec nie jesteś właścicielem gruntu, ale twoją własność stanowią wszystkie nasadzenia (drzewa, krzewy). Jeśli pień drzewa ma obwód większy niż 50 cm, musisz uzyskać pozwolenie. W innym wypadku nie będzie ono potrzebne.
We wniosku musisz napisać, że chodzi o świerk i podać obwód jego pnia mierzony na wysokości 130 cm. W przypadku świerku nawet 30 letnie okazy mają w obwodzie pnia mniej niż 50 cm. Niektóre szacunki mówią, że 40-letnie świerki mają zwykle obwód pnia około 25 cm. Prawdopodobnie więc minie cię urzędowa papierologia.
Powinieneś jednak dowiedzieć się, czy w regulaminie ROD nie widnieje jakiś szczegółowy zapis, który każe zgłaszać w administracji zamiar pozbycia się drzew. Wtedy na pewno nie będzie potrzebne pozwolenie, a jedynie ewentualne zgłoszenie, więc czysta formalność.
Zobacz: Czy można palić papierosy na balkonie?
Co grozi za wycięcie świerka bez zgody?
Jeśli wytniesz drzewo bez pozwolenia, mimo że było ono wymagane, możesz dostać karę. Wynosi ona dwukrotność opłaty, którą musiałbyś wnieść, aby wyciąć drzewo legalnie. Kara przedawnia się po 5 latach.
Do wycinki drzewa, zwłaszcza jeśli jest okazałe, musisz się przygotować. Zamiast robić to samodzielnie, możesz wynająć firmę, która zajmuje się pielęgnacją i projektowaniem ogrodów. Upewnij się, że dysponuje odpowiednim sprzętem, dzięki któremu bezpiecznie usunie drzewo z twojej działki.
Często też zdarza się tak, że usuwamy świerki dlatego, że wcześniej zaniedbaliśmy je i zaczęły rosnąć na własnych zasadach. Gdy świerk osiągnie pożądaną przez ciebie wysokość, skróć jego pędy wierzchołkowe. Powinieneś robić to co roku wczesną wiosną. Wraz ze stożkiem wzrostu usuń wszystkie zniszczone gałęzie.
Regularna pielęgnacja drzew i krzewów pozwala zachować je w stanie, w którym po latach nie zaczną przeszkadzać. Jeśli mimo wszystko planujesz wycinkę drzew, zaplanuj to na moment, w którym rośliny nie będą zbyt ekspansywne. Historia zna przypadki, w którym ścinane drzewo przewróciło się i uszkodziło linie energetyczne albo stojące nieopodal samochody.
Zobacz: Czy można kupić bilet w pociągu Regio lub Intercity?