Anglicyzmy w języku polskim nie są niczym nowym. Słowa takie jak dżinsy, peeling, budżet, hobby i wiele innych używane są niemalże codziennie przez miliony Polaków i nie zawsze da się je zastąpić innym wyrazem. Mimo powszechnego użycia anglicyzmów w mowie potocznej nie brakuje krytyków językowych, którzy uważają, że słowa zapożyczone z angielszczyzny stanowią zagrożenie dla naszego rodzimego języka. Z drugiej strony jeśli spojrzymy na historię, to okaże się, że w zależności od okresu, wpływ na język polski miały różne wydarzenia np. zabory, wojna czy handel z innymi krajami. Teraz mamy do czynienia z globalizacją, której wiodącym językiem jest na razie angielski. Najwięcej zapożyczeń słychać przede wszystkim wśród młodych ludzi, którzy mają najczęściej stykają się z literaturą, kinematografią i muzyką pochodzącą z krajów anglosaskich.
Sprawdź: Jak przejść Glow Up? Lista rzeczy do zrobienia
Zapewne nieraz zdarzyło się, że nie byliście w stanie zrozumieć, o co chodzi, słysząc rozmowę dwóch nastolatków czy studentów. Nie tak dawno sporą popularnością cieszyło się wyrażenie glow up – co jednak ono znaczy? Jeśli jesteście ciekawi, jakie znaczenie kryje się za tym anglicyzmem, koniecznie przeczytajcie dalszą część artykułu, a wszystko stanie się jasne.
Glow Up – co to?
Warto wspomnieć na samym wstępie, że nie ma nic złego, w tym, że nie kojarzy się jakiegoś słowa i nie jest to powód, żeby kogoś wyśmiać lub upokorzyć. Nie każdy ma czas, by być ze wszystkimi nowinkami na bieżąco – to całkowicie zrozumiałe w dzisiejszym zabieganym świecie. Wracając jednak do głównego tematu artykułu – co to jest glow up?
Sprawdź: Artur Topolski – opinie o diecie. Negatywne i pozytywne opinie
Glow up oznacza dużą zmianę danej osoby zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Najbliższym polskim odpowiednikiem wspomnianego anglicyzmu jest wyraz metamorfoza, które również dotyczy przemiany wyglądu lub charakteru, jednak nie jest do końca to samo. Różnica jest jednak bardzo subtelna. Glow up oznacza także wyładnieć, wyglądać lepiej niż kiedyś. Chodzi też przede wszystkim o to, żeby dobrze się ze sobą poczuć i pozbyć się kompleksów, które zatruwają życie.
Jeśli jesteście ciekawi, jak to wygląda w praktyce, warto zajrzeć na platformę YouTube. Znajduje się tam sporo filmików, pokazujących jak dokonać glow upu na własnej skórze. Przykładem może być zmiana postrzegania rzeczywistości, dobranie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry, ścięcie włosów czy eksperymentowanie z ubraniami. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i każdy będzie chciał się skupić na innych aspektach swojego życia czy wyglądu zewnętrznego. Co więcej, czas glow upu będzie inny w zależności od danej osoby. Jednej osobie może to zająć raptem kilka dni, drugiej z kolei miesiąc lub więcej.
Sprawdź: Jak zostać anorektyczką? Sprawdzamy skuteczne triki anorektyczek
Skąd wzięła się popularność wspomnianego zapożyczenia? Nie będziecie zaskoczeni, jeśli powiemy Wam, że z Internetu, a dokładniej z social mediów. Nie tak dawno temu na TikToku internauci wrzucali filmiki, pokazujące, jak wyglądali przed glow upie i po. Wielu z nich było nie do poznania, dlatego też trend ten cieszył się tak sporym zainteresowaniem. Wygląd i dobre samopoczucie są dla sporej części młodych ludzi ważnymi życiowymi aspektami.
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka przykładów dialogów, które pomogą Wam lepiej zro zumieć, co to znaczy glow up:
- Widziałaś nowy trend na TikToku? Ludzie pokazują, jaki przeszli w ostatnim czasie glow up.
- Taaaak, już od dawna wszyscy o tym mówią.
- Co to znaczy glow up? Wszyscy w klasie mówią, że Anka bardzo się zmieniła przez ostatnie wakacje.
- Nie wiesz, co to glow up?! W sumie częściowo sam odpowiedziałeś sobie na to pytanie. To nic innego jak zewnętrzna i wewnętrzna przemiana człowieka.
- Kasia, co za glow up! Jesteś nie do poznania!
- Awww, dziękuję!
Z pewnością era glow upu niedługo dobiegnie końca, a w modzie będzie kolejne słowo prawdopodobnie również pochodzące z języka Szekspira. Jest to tylko kwestia czasu, aż dowiemy się o kolejnym trendzie. Mamy nadzieję, że dzięki artykułowi zrozumieliście, co to znaczy glow up i skąd wzięła się jego popularność. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy przeszkadzają Wam anglicyzmy w języku polskim. Czy postrzegacie je jako zagrożenie dla polszczyzny?