Jednym z Twoich życiowych celów jest ciągłe samodoskonalenie (zwłaszcza duchowe), lecz trudno Ci go osiągnąć w pojedynkę lub w obecnej grupie znajomych? Z tego typu problemem boryka się wiele osób, poszukując odpowiedniego rozwiązania. W przypadku części z nich było nim wstąpienie do jednej z organizacji tworzących tzw. ogólnoświatową masonerię. Jeśli też rozważałeś poszerzenie grona jej członków, lecz nie wiesz, na czym polega proces wstąpienia w ich szeregi, poniżej znajdziesz wskazówki na temat tego, jak zostać masonem.
Zobacz: Jak zostać wilkołakiem – czy te istnieją?
Jak zostać Masonem?
Pisząc o tym, jak zostać iluminatem lub wolnomularzem (inne określenia masona), należy wspomnieć, że w obecnych czasach nie jest to szczególnie trudne pod względem formalnym. Wystarczy wybrać jedną z organizacji, a następnie spróbować skontaktować się z nią. Możesz wykorzystać do tego Internet, wysyłając e-mail, w którym krótko wspomnisz o swoim zamiarze dołączenia do masonerii. Gdy to zrobisz, najpewniej otrzymasz formularz z określoną liczbą rubryk do wypełnienia. Na pewno zostaniesz poproszony o podanie swoich danych osobowych, przedstawienie powodu, dla którego postanowiłeś skontaktować się z wybraną organizacją, czy poszczególnych faktów ze swojej przeszłości. Po zakończeniu tego etapu należy przesłać formularz i uiścić stosowną opłatę za jego rozpatrzenie. Jeśli wszystko pójdzie po Twojej myśli, zostaniesz przyjęty na okres próbny, w czasie którego będziesz musiał wykonywać określone zadania. Po jego pomyślnym zakończeniu przejdziesz inicjację, zostając oficjalnie iluminatem.
Kto należy do loży masońskiej?
Wiesz już pokrótce, jak zostać iluminatem, lecz czy zdajesz sobie sprawę z tego, kto należy do loży masońskiej, czyli jej najważniejszej jednostki organizacyjnej? Na jej czele stoi osoba określana mianem Czcigodnego Mistrza oraz przynajmniej kilku oficerów lożowych. Jak się zapewne domyślasz, członkowie loży posiadają najwięcej przywilejów, ale zarazem obowiązków. To oni podejmują najważniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania organizacji, zbierają środki pieniężne niezbędne do jej działania czy tworzą charakterystyczne dla niej rytuały. Aby dostać się do loży masońskiej, nie wystarczy tylko odpowiedni „staż” w byciu iluminatem. Niezbędne są również zasługi na różnych polach działania organizacji.
Czy masoneria to sekta?
Wiele osób zastanawiających się nad tym, jak zostać masonem i gotowych do wstąpienia w szeregi jednej z organizacji wolnomularskich towarzyszą początkowo różnego rodzaju wątpliwości. Jedną z nich jest to, czy masoneria to sekta. Nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ posiada ona swoje określone zasady przyjmowania nowych członków i rytuały, a dodatkowo wydaje się tajemnicza dla osób nienależących do niej. Kościół katolicki zabrania swoim wiernym wstępowania do grona masonów, określając wolnomularstwo jako sektę, lecz sami iluminaci twierdzą, że nie mają z nią nic wspólnego. Dowodem na to ma być m.in. fakt, że często udzielają się charytatywnie, a ich charakterystyczny sposób funkcjonowania ma po prostu na celu zacieśniać więzi pomiędzy jej członkami.
Zobacz: Jak zostać anorektyczką? Sprawdzamy skuteczne triki anorektyczek
Co daje bycie masonem?
Zastanawiasz się nie tylko, jak zostać masonem, lecz również, co może Ci to dać? Przede wszystkim możliwość przynależenia do szerokiej grupy osób, które – podobnie do Ciebie – dążą do ciągłego doskonalenia na różnych płaszczyznach. Ponadto ich głównym celem jest dążenie do tworzenia świata wolnego od konfliktów zbrojnych. Jak już wspomnieliśmy, iluminaci często organizują różnego rodzaju akcje charytatywne. Wielu z nich ceni sobie jednak najbardziej możliwość pozostawania członkami dość tajemniczego i budzącego od wieków zainteresowanie „zwykłych” ludzi ruchu społecznego o dużych możliwościach.
Jak witają się masoni?
Jednym z głównych rytuałów poszczególnych organizacji zaliczanych do światowej masonerii jest m.in. sposób witania się ich członków. Pamiętasz, jak w filmie „Oczy szeroko zamknięte” bohater grany przez Toma Cruise’a dał się rozpoznać jako obcy, ponieważ w czasie spotkania nieznanej mu grupy ludzi odpowiedział skinieniem głowy na ten sam gest innej osoby? Sposobów na przywitanie wśród iluminatów jest zapewne więcej, niż mogłoby się zdawać, lecz są one w dużym stopniu owiane tajemnicą. W innym razie wolnomularze mogliby zostać zdemaskowani, na co nie chcą sobie pozwolić, dążąc do zachowania swojej tajemniczości przed resztą świata. Warto więc o tym pamiętać, zastanawiając się, jak zostać iluminatem.
W co wierzy masoneria?
Pisaliśmy już wcześniej nie tylko na temat tego, jak zostać masonem, ale też o dążeniu przez osoby określane tym mianem do życia w świecie wolnym od wojen. Wiara w osiągnięcie tego celu leży u podstaw wolnomularstwa. Podobnie jak wyznawanie zasady, że w uniknięciu powstawania kolejnych konfliktów pomaga szeroko pojęte ciągłe doskonalenie się ludzi. Masoni posiadają nawet swojego „boga”, którego określają mianem Kreatora Świata.
Ile jest stopni wtajemniczenia w masonerii?
Jeśli do poszukiwania informacji odnośnie do tego, jak zostać iluminatem zachęciła Cię możliwość osiągania kolejnych „awansów” w organizacji wolnomularzy, warto wspomnieć, że możesz dostać ich co najmniej kilka. Gdy bowiem zostaniesz przyjęty do opisywanego ruchu społecznego, zyskujesz miano ucznia. Z czasem możesz zostać czeladnikiem, a na samym końcu – mistrzem. Tak wygląda to w dużym skrócie, lecz musisz wiedzieć, że w przypadku wielu organizacji masońskich istnieje znacznie więcej pośrednich stopni wtajemniczenia – podobno nawet do kilkudziesięciu.