Polskie gwiazdy na Netfliksie – kogo można zobaczyć w zagranicznych filmach?

Netflix jest światowym liderem wśród wszystkich platform streamingowych. Ciekawe propozycje filmowe sprawiają, że nieustannie umacnia on swoją pozycję również w Polsce. Jest to platforma obfitująca głównie w produkcje zagraniczne, które przyciągają fanów z całego globu. W największych hitach Netfliksa zagrali także polscy aktorzy i aktorki.

Polscy aktorzy podbijają produkcje Netfliksa

Od dłuższego czasu można zauważyć, że polscy aktorzy w zagranicznych filmach cieszą się coraz większą popularnością. Występują u boku światowej klasy gwiazd, w produkcjach Netfliksa, które są realizowane na całym świecie.

Gambit królowej (2020) jest amerykańskim miniserialem cieszącym się ogromną popularnością na platformie Netflix (w listopadzie 2020 był najchętniej oglądanym serialem tego serwisu streamingowego). W serialu pojawia się utalentowany polski aktor Marcin Dorociński wcielający się w postać Vasiliya Borgov, będącego rosyjskim szachistą, który jest jednym z głównych rywali bohaterki w serialu. Rola Dorocińskiego w Gambicie królowej sprawiła, że aktor zyskał międzynarodową popularność (choć już wcześniej grał w zagranicznych produkcjach, ale o wiele bardziej niszowych, jak np. polsko-francusko-skandynawski Kobieta, która pragnęła mężczyzny z 2010). Produkcja ta cieszy się dużym uznaniem, co dodatkowo miało pozytywny wpływ na karierę aktora. Ostatnio można było go zobaczyć w kinowym hicie z Tomem Cruisem w Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One), w którym pojawia się jako pierwsza, ważna  postać wypowiadająca… tytuł filmu.

Marcin Dorociński cieszy się dużą popularnością wśród reżyserów produkcji na Netfliksie. Oprócz Gambitu królowej wystąpił również w serialu Wikingowie: Walhalla (2022), który po sześciu dniach od premiery zajmował już czwarte miejsce w zestawieniu top 10 na opisywanej platformie.

Zobacz: Antek Królikowski i Joanna Opozda – historia, ślub, rozstanie

Zagraniczne produkcje na Netfliksie z polskimi aktorami

Polscy aktorzy grający za granicą zyskują na coraz większej popularności. Nie tylko Marcin Dorociński miał możliwość zagrania w hitowych produkcjach Netflix.

Stranger Things (2016–-) to globalny i już kultowy serial na tej platformie. Wystąpił w nim polski aktor Marcin Harasimowicz, który rozwija swoją karierę w USA. Marcin pochodzi z Wrocławia. Otrzymał on rolę w czwartym w sezonie Stranger Things, gdzie wystąpił u boku głównego bohatera Jima Hoppera.

Kolejnym znanym serialem na Netfliksie (2019–) jest oczywiście Wiedźmin, gdzie wystąpił znany polski aktor Maciej Musiał. Dzięki swojej roli zyskał on duże uznanie wśród fanów tej kultowej serii książek Andrzeja Sapkowskiego oraz gier komputerowych polskiego studia CD Projekt RED. Musiał wcielił się w rolę Sir Lazlo (zagrał również w polskim serialu Netfliksa 1983, częściowo reżyserowanym przez Agnieszkę Holland). W Wiedźminie wystąpili również inni polscy aktorzy tj. Marcin Czarnik i Tomasz Krzemieniecki.

Barbarzyńcy (2020) to ciekawa produkcja Netfliksa, w której jako kaskader wystąpił Kamil Lemieszewski współpracujący z zagranicznymi agencjami artystycznymi. Pojawił się m.in. w innym serialu dostępnym na Netfliksie, a wyprodukowanym przez stację BBC Two: Peaky Blinders (2013–2022), w której występuje główna gwiazda Oppenheimera Christophera Nolana, Cillian Murphy. Lemieszewski pojawił się również w dwóch filmach ze świata Gwiezdnych wojen (Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie  oraz Han Solo: Gwiezdne wojny – historie).

Zobacz: Maciej Zakościelny – ślub, dzieci, żona, wiek, młody, wzrost, Lucyna Zakościelna, Danuta Stenka

Polskie aktorki na ekranie Netfliksa

Wielu polskich aktorów znalazło swoje miejsce w międzynarodowych produkcjach Netfliksa i daje nadzieję na dalszy rozwój polskiego kina. Ich obecność w kultowych projektach przyczynia się do wzrostu popularności polskiej kinematografii i zapewnia im uznanie wśród zagranicznych reżyserów oraz producentów filmowych.

Polskie aktorki grające w zagranicznych filmach także zasługują na szczególne miejsce wśród wszystkich aktorów rozwijających zagraniczną karierę. Polska scena filmowa ma wiele utalentowanych aktorek, które zdobywają światową rozpoznawalność dzięki swoim występom m.in. w produkcjach Netfliksa. Joanna Kulig, zyskała uznanie na arenie międzynarodowej dzięki swojej roli w ambitnym serialu The Eddy (2020).

Joanna Kulig to aktorka, która już od dłuższego czasu występuje w międzynarodowych produkcjach. Zdobyła rozpoznawalność na międzynarodowej scenie dzięki swojemu występowi w filmie Zimna wojna (2018) Pawła Pawlikowskiego (nagroda w Cannes, trzy nominacje do Oscara, Złote Lwy w Gdyni). Kulig wciela się w główną rolę w tej romantycznej tragedii, która rozgrywa się w okresie zimnej wojny. Jej ekspresyjna gra aktorska i porywający występ przyniosły jej uznanie krytyków i publiczności na całym świecie. Rola w The Eddy była naturalną konsekwencją sukcesu Zimnej wojny. Serial ten wyróżnia się międzynarodową obsadą, a jednym z jego reżyserów jest zdobywca Oscara (La La Land), Damien Chazelle. The Eddy jest amerykańsko-francuskim musicalem przedstawiającym opowieść o klubie muzycznym w Paryżu, który jest prowadzony przez amerykańskiego muzyka jazzowego. Joanna Kulig gra w tym serialu jedną z głównych ról i wciela się w postać utalentowanej wokalistki. Jak widać, oba te wątki to przecięcie filmów La La Land i Zimnej wojny.

Zobacz: Jak wygląda Pan Kleks, ile ma lat, krótki opis

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły